ефіріум

Що таке ефіріум (Ethereum)?

Ефіріум (від англ. Ethereum) – це децентралізована обчислювальна платформа. Ви можете подумати, що це як ноутбук або ПК, але дана система не може функціонувати грунтуючись лише на одному пристрої. Замість цього, ефіріум одночасно працює на тисячах обчислювальних машин по всьому світу, це означає, що у нього немає одного єдиного власника.

Ефіріум, біткойни і інші криптовалюта надають можливість обмінюватися цифровими грошима. Однак ефіріум здатний на набагато більшу, ви можете розгорнути свою власну програму і взаємодіяти з додатками, створеними іншими користувачами. У зв’язку з тим, що його система дуже гнучка, ефіріум дозволяє запускати всілякі складні програми на своїй основі.

Висловлюючись простою мовою, основна ідея ефіріума полягає в тому, що розробники можуть створювати і запускати код в розподіленої мережі замість централізованого сервера. Це означає, що теоретично, роботу таких додатків неможливо просто так зупинити або піддати цензурі.

У чому різниця між ефіріумом і ефіром?

Можливо такі найменування не є інтуїтивно зрозумілими, але монети, які використовуються в ефіріуме, не називаються ефіріум або ефіріуми. Ефіріум – це сам протокол, в той час як сама валюта називається ефір (чи ETH).

Що робить ефіріум цінним?

Вище ми вже торкалися ідею про те, що завдяки ефіріуму надається можливість запустити код в розподіленої системі, на який жодним чином не зможуть вплинути із зовнішнього боку. Такі програми додаються в базу даних ефіріума (тобто в його блокчейн) і можуть бути запрограмовані так, щоб код не можна було редагувати. Крім того, база даних всієї мережі видно всім, тому користувачі можуть перевірити потрібний їм код, перш ніж взаємодіяти з ним.

Це означає, що будь-яка людина, перебуваючи в будь-якій точці світу може запустити додаток, яке неможливо буде взяти і перевести в автономний режим. Що ще цікавіше, оскільки нативная валютна одиниця мережі – ефір, зберігає свою цінність, такі додатки можуть встановлювати спеціальний порядок умов для обміну внутрішніми грошима. Ми називаємо це програми зі смарт-контрактом. У більшості випадків вони можуть спокійно функціонувати без необхідності втручання з боку людини.

У такому світлі, дана ідея «програмованих грошей» підкорила безліч користувачів, розробників і компаній по всьому світу.

Що таке блокчейн?

Блокчейн, що лежить в основі ефіріума – це своєрідна база даних, яка містить інформацію, використовувану протоколом. Якщо ви вже знайомі з нашою статтею «Що таке біткойн?», У вас вже є загальне уявлення про те, як працює блокчейн. Блокчейн ефіріума має схожі риси з блокчейном біткоіни, проте дані, які зберігаються в його мережі, і спосіб їх зберігання сильно відрізняються.

Можна уявити блокчейн ефіріума як книгу, в яку постійно додаються нові сторінки. Кожна сторінка називається блоком, і вона заповнена інформацією про транзакції. Коли ми захочемо створити нову сторінку, нам потрібно буде додати спеціальне цифрове значення у верхній частині сторінки. Це значення дозволяє будь-якому користувачеві ознайомитися з інформацією про те, що нова сторінка була додана після попередньої, а не просто випадково вставлена ​​в книгу.

За своєю суттю, це трохи схоже на номер сторінки, який посилається на попередню. Дивлячись на нову сторінку, ми можемо з упевненістю сказати, що вона випливає з попередньої. Для цього ми використовуємо процес, під назвою хешування.

Хешування включає в себе обробку частини даних, в нашому випадку, це вся інформація на нашій сторінці, яка перетворюється в унікальний цифровий ідентифікатор (хеш). Імовірність того, що два фрагмента даних дадуть нам один і той же хеш, практично дорівнює нулю. Також даний процес є одностороннім: ви можете з легкістю розрахувати хеш, але провести зворотну операцію без знання даних, що використовуються для його створення – неможливо. Ви зрозумієте, чому це так важливо для Майнінг, в наступному розділі.

На основі вищезазначених компонентів, у нас складається механізм для зв’язування наших сторінок в правильному порядку. Будь-яка спроба змінити встановлений порядок або видалити одну сторінку буде означати, що вся книга була підроблена, через втручання в кожну з попередніх за пронумерованих сторінок.

Ефіріум і біткоіни – в чому їх відмінності?

Біткоіни покладається на технологію блокчейн і фінансові стимули для створення глобальної платіжної грошової системи. Він представив кілька ключових нововведень, які дозволяють координувати дії користувачів по всьому світу без необхідності участі з боку центральних органів. Завдяки тому, що кожен учасник запускає програму на своєму комп’ютері, біткоіни дозволяє їм погоджувати стан фінансової бази даних в довірчій і децентралізованої середовищі.

Біткоіни часто називають блокчейном першого покоління. Він не був створений занадто складним, і це є його сильною стороною, коли мова заходить про безпеку. Даний блокчейн навмисно не гнучкий через приоритизации безпеки на базовому рівні. З цієї причини, мова смарт-контрактів в біткоіни надзвичайно обмежений в своїх можливостях, і він не дуже добре підходить для додатків враховують інформацію за рамками транзакцій.

У свою чергу, в другому поколінні блокчейнов здатне на більше. Крім фінансових транзакцій, такі платформи забезпечують більшу ступінь програмованість. Ефіріум надає розробникам набагато більше свободи для експериментів з власним кодом з метою створення того, що ми називаємо децентралізованими додатками (від англ. Decentralized Applications, скор. DApps).

Ефіріум був першим на хвилі блокчейнов другого покоління і на сьогоднішній день так і залишається найвидатнішим в даному сегменті. Він володіє загальними рисами з біткоіни і може виконувати більшість аналогічних функцій, але в своїй основі вони дуже різні, і у кожного є свої переваги перед іншим.

Як працює ефіріум?

Ми могли б дати визначення ефіріуму – стейт-машина. Це означає, що в будь-який момент часу у вас є знімок файлової системи (від англ. Snapshot, часто вживається як: снапшот) враховує кожен призначений для користувача баланс, смарт-контракт і їх статус в даний час. Деяка активність може привести до оновлення даного статусу, це в свою чергу означатиме, що всі вузли оновили свій власний знімок, щоб відобразити зміну.

Смарт-контракти, які виконуються в ефіріуме, запускаються за допомогою транзакцій (з боку користувачів або інших контрактів). Коли користувач відправляє транзакцію на контракт, кожна нода в мережі запускає код контракту і записує вихідні дані. Така операція здійснюється завдяки віртуальній машині ефіріума (від англ. Ethereum Virtual Machine, скор. EVM), яка перетворює смарт-контракти в своєрідні інструкції, які зчитуються комп’ютером.

Для оновлення даного стану використовується спеціальний механізм, під назвою Майнінг (актуальний механізм валідації блоків в ефіріуме на момент написання статті). Майнінг здійснюється за допомогою алгоритму Proof of Work, дуже схожого на алгоритм біткоіни, пізніше ми розглянемо це більш детально.

Що таке смарт-контракт?

Смарт-контракт – це просто код. Код і контракт не є розумними в традиційному розумінні, але їх так називають, оскільки вони беруть на себе виконання певних умов і забезпечують дотримання угод між сторонами, так чином ми можемо розглядати дані умови як контракт.

Вченому в галузі комп’ютерних технологій Ніку Сабо можна приписати цю ідею, яку він запропонував ще в кінці 1990-х років. Нік використовував приклад торгового автомата з їжею, щоб пояснити цю концепцію, заявивши, що її можна розглядати як попередника сучасного смарт-контракту. У випадку з торговим автоматом виконується простий контракт. Користувачі вставляють в нього свої монети, а натомість автомат видає продукт.

Смарт контракт застосовує таку логіку в цифровому середовищі. Ви можете вказати щось просте в коді, наприклад: кожен раз отримувати текст «Hello, World!», Коли два ефіру відправляються на цільовий контракт.

У ефіріуме, розробник створює такий код, який потім може прочитати EVM. Потім програміст публікує його, відправляючи на спеціальну адресу, який реєструє контракт. На цьому етапі кожен користувач може ним скористатися, і контракт не може бути видалений, якщо розробник не вказав дана умова при його написанні.

Після виконаних операцій в контракті з’являється адреса. Щоб почати взаємодіяти з контрактом, користувачам просто потрібно відправити 2 ETH за даною адресою. Депозит в 2 ETH викличе код контракту, потім все комп’ютери в мережі запустять його, і виявивши, що платіж за контрактом було виконано, відправлять висновок і запишуть це в базі (Hello, World!).

Все вищесказане, один з найпростіших прикладів того, що можна зробити за допомогою ефіріума. Також, існують і більш складні додатки, які взаємопов’язувати відразу безліч контрактів, такі коди вже існують і в подальшому їх може стати тільки більше.

Хто створив ефіріум?

У 2008 році невідомий розробник (або група розробників) опублікував статтю під назвою: «біткоіни» від імені Сатоши Накамото. Це назавжди змінило вигляд і сприйняття цифрових грошових коштів. Кілька років по тому молодий програміст на ім’я Віталік Бутерін запропонував свій спосіб реалізації такої ідеї з можливістю застосовувати її до будь-якого типу додатків. Надалі дана концепція перетворилася в Ethereum (ефіріум).

Проект під назвою Ethereum був запропонований Бутеріним в статті свого блогу в 2013 році під назвою Ethereum: The Ultimate Smart Contract and Decentralized Application Platform. У Данн пості він описав ідею створення блокчейн-мережі відповідно до повнотою по Тьюрингу у вигляді децентралізованого комп’ютера, який, володіючи достатньою кількістю робочого часу і ресурсів, міг би на своїй основі запускати і підтримувати роботу будь-яких додатків.

Згодом, типи додатків, які могли б бути розгорнуті на такому блокчейне, будуть обмежені тільки уявою розробників. Мета в Ethereum була з’ясувати, чи може технологія блокчейн використовуватися за межами навмисних обмежень системи біткоіни.

Як стався розподіл ефіру?

Запуск проекту ефіріум відбувся в 2015 році з початковим пропозицією в 72 мільйони монет (ефірів). Більше 50 мільйонів цих токенов були поширені в рамках відкритого продажу (токенсейла), так званого первинного пропозиції монет (від англ. Initial Coin Offering, скор. ICO), де бажаючі взяти участь могли купити ефіри в обмін на біткоіни або фіатную валюту.

Що таке DAO і як з’явився ефіріум класик (Ethereum Classic)?

Завдяки ефіріуму стали можливі абсолютно нові способи відкритої співпраці через інтернет. Візьмемо наприклад децентралізовані автономні організації або ж DAO (від англ. Decentralized autonomous organizations), які є об’єктами, керованими комп’ютерним кодом, подібним комп’ютерній програмі.

Однією з найбільш ранніх і найамбітніших спроб створення такої організації був «The DAO». Проект вдавав із себе безліч складних смарт-контрактів, що функціонують як автономний венчурний фонд поверх мережі ефіріума. Токени DAO були поширені через ICO і надавали своїм Холдер право власності і право голосу.

Однак незабаром після його запуску зловмисники скористалися вразливістю в відкритому коді проекту і вкрали майже третину коштів The DAO. Слід зазначити, що в той період часу в The DAO знаходилося 14% від загальної пропозиції ефірів, що за фактом було дуже руйнівним подією для все ще розвивається мережі ефіріума.

Після деяких роздумів з боку співтовариства було прийнято рішення провести хардфорк і розділити ланцюг надвоє. В одному з оновлень, хакерські транзакції були скасовані (реверсування) для відновлення загального балансу, зараз цей ланцюжок називається блокчейном ефіріума. У свою чергу первісна ланцюжок, в якій ці транзакції пішли в руки шахраїв зберегли свою незмінність і тепер цей блокчейн називається ефіріум класик (Ethereum Classic).

Ця подія послужила загальним нагадуванням про супутні ризики, пов’язані з цією технологією, і про те, які неприємні наслідки може припускати автономний код у разі керування великими грошовими сумами. Це також цікавий приклад того, як колективні рішення в суспільному середовищі створюють значні проблеми. Однак не звертаючи уваги на свої уразливості в безпеці, The DAO прекрасно продемонстрував потенціал смарт-контрактів з метою забезпечення довірчого співробітництва в великих масштабах через інтернет.

2 thoughts on “Що таке ефіріум (Ethereum)?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.